فونت پیکسیا

هنگامی که می خواستم روی پروژه هایم با آردوینو متنی فارسی روی LCD های گرافیکی نمایش دهم، خیلی ناراحت بودم از اینکه هیچ کتابخانه ای وجود ندارد که بتوانم به راحتی با آن فارسی بنویسم؛ باید مثل بقیه از عکس استفاده می کردم.

بعد از کنکور دیدم که فرصت خیلی مناسبیه تا روی این کتابخونه کار کنم، قبل از هر کاری در اینترنت حسابی به دنبال پروژه مشابهی گشتم اما کسی برای آردوینو چنین کاری انجام نداده بود. در بین کار هایی که برای AVR و با کدویژن یا بسکام انجام شده بود فردی با نام h.Asadi پروژه ای انجام داده بود و بعد با قرار دادن عکس هایی از پروژه خودش، مقاله ی راهنمایی برای ساخت توابع فارسی نویسی قرار داده بود:

گذشته از نکات موجود در آموزش، از طرح فونت فارسی خیلی خوشم اومد. از روی عکس ها حروف رو بازطراحی کردم و کد های مربوطه هم آماده شد 🙂

قبل و بعد از تمام شدن پروژه چندین بار به دنبال فونت پیکسلی فارسی هم گشته بودم؛ فونت های قدیمی که […] (!). از چند فونتی که پیدا کردم اکثرا فقط حالت پیکسلی به خودشون گرفته بودن و قوائد رو رعایت نمی کردن؛ فونتی به نام أراپیکس هم وجود داشت که بزرگتر از 8*8 و نوع فارسی آن غیر‌رایگان بود.

بنابراین تصمیم گرفتم تا خودم دست به کار بشم و فونتی پیکسلی و استاندارد طراحی کنم.

کیو پیکسیا   q_Pixia

پیکسیا طراحی شد تا:

 • در طراحی های پیکسلی به کار گرفته شود
 • در بازی های فانتزی و پیکسلی استفاده شود
 • به طور کلی جای خالی فونت فارسی پیکسلی در دنیا مرتفع گردد D:

برای دریافت می توانید به یوفونت مراجعه کنید.
دریافت از همینجا (نسخه 1.0.1)

توسط

کارشناس مهندسی برق؛ علاقه‌مند به الکترونیک، برنامه‌نویسی، گرافیک و ایده‌پردازی.

مطالب دیگر:

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. درود.
  خیلی ممنون بابت فونت، کار بسیار با ارزشی هست.
  فقط لطفا لایسنس فونت رو هم قرار بدید که راحت تر بشه در پروژه های دیگه استفاده بشه.
  سپاس

  1. سلام،
   با توجه به اینکه فونت از طراحی پیکسلی پروژه فردی به نام h.asadi الهام گرفته شده، این اختیار رو در خودم نمیبینم که محدودیت زیادی برای کاربران ایجاد کنم.
   این فونت رایگان است و بدون درج مجوز و نام نیز قابل استفاده است، اما در صورتی که نام بنده و h.asadi را درج کنید از شما متشکر خواهم بود.
   (برای ایجاد تغییرات جزئی یا کلی بهتر است با من نامه نگاری کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

13 − 10 =