ویندوز 3.1 فارسی!

یکی از سرگرمی‌های من، گشتن در بین آثار باستانی(!) به جا مانده از نرم افزارها و سیستم عامل‌های قدیمی و بررسی امکانات و رابط کاربری آن‌هاست. در این بین گاهی چیزهایی پیدا می‌کنم که برایم بسیار جالب است. به طور مثال چند سال پیش چند نسخه سیستم‌عامل فارسی شده پیدا کردم که برای حدود 25 سال پیش هستند و در مورد نسخه‌های فارسی مک او اس کلاسیک که روی شبیه‌ساز نصب کردم اینجا و اینجا نوشتم.

مدتی بود که یک نسخه از ویندوز 3.1 فارسی را پیدا کرده بودم؛ برای منی که نسخه‌ی قدیمی‌تر از پارسا 99 (که غیر رسمی هم هست) ندیده بودم جالب بود و تصمیم گرفتم تا آن را روی QEMU نصب کنم.

ویندوز 3.1 فارسی در دو نسخه موجود است که نسخه مورد استفاده من MSDN است و رسمی (که در اینجا به آن اشاره شده). نسخه‌ی دیگری هم وجود دارد که (توسط سیناسافت) از روی نسخه عربی ویندوز ساخته شده و در چند جای آن کلمه Arabic به جای Farsi باقی مانده است. من از نسخه رسمی استفاده کردم که برای بالا آمدن آن باید یک دانگل پارالل به دستگاه متصل باشد اما دوستان آن را هک کردند و با تغییر سه پرونده آن دانگل را دور زدیم 😁.

بسته‌ی imgهای فلاپی ویندوز 3.1 از اینجا قابل دریافت است؛ بعد از دریافت، پرونده‌های دستکاری شده را از اینجا دریافت کنید و به کمک winImage در فلاپی‌هایی که شامل این سه پرونده هستند تزریق کنید. حالا می‌توانید آن‌ها را نصب کنید.

ابتدا باید بگویم که اگر ویندوز 3.1 را روی Dosbox نصب کنید خیلی بهتر است، چون شبیه سازی قوی‌تر و با امکانات بیشتری را انجام می‌دهد و از ابتدا هم داس روی آن نصب است، اما باید 3 فلاپی نصب ویندوز را یکی کنید چون در حین اجرای برنامه گرافیکی امکان تعویض دیسک وجود ندارد. در هر صورت برای نصب ویندوز 3.1 روی QEMU ابتدا باید داس را نصب کنید که من MS-DOS 6.22 را نصب کردم (آخرین نسخه) و سپس وارد نصب ویندوز شوید.

توسط

کارشناس مهندسی برق؛ علاقه‌مند به الکترونیک، برنامه‌نویسی، گرافیک و ایده‌پردازی.

مطالب دیگر:

4 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام
  دو نسخه دیگه از ویندوز 3.11 عربی فارسی شده دیگر هم بود. ویندوز فارسی صابرین و ویندوز فارسی نگارستان.
  صابرین تو موسسه انتشاراتی صابرین فارسی شده بود. ویندوز فارسی نگارستان را من در سال 1370 در دانشگاه اصفهان فارسی کردم. و بعد ، توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم بصورت رایگان در تمام دانشگاه های کشور توزیع شد.
  ارادتمند . فرهاد اصفهانی

  1. سلام
   از این دو نسخه که فرمودید دیسکت یا سی‌دی ای دارید؟ خوشحال میشم اگر از نرم‌افزارهای قدیمی نسخه‌ای دارید با من به اشتراک بذارید.

   1. سلام
    باید بین دیسک های قدیمی که تو انباری گذاشتم بگردم. اگر پیدا کردم حتما براتون ارسال می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

1 × یک =